مرتبط با : درس های معنوی , 


              
                                                                                                                                                                                  
تعلیم تسبیح فاطمه زهرا (س )
 
امام باقر علیه السلام مى فرماید:
خداوند به چیزى برتر از تسبیح فاطمه علیهاالسلام حمد و ستایش نشد و اگر چیزى برتر از آن بود، هر آینه رسول خدا صلى الله علیه و آله آن را به فاطمه علیهاالسلام مى بخشید (مى آموخت ).
مداومت بر گفتن تسبیح 
رسول خدا صلى الله علیه و آله مى فرمایند:
اى فاطمه ! به تو چیزى را عطا كنم كه از خدمتكار و دنیا با آن چه در آن است بهتر باشد. بعد از نماز سى و چهار مرتبه الله اكبر، سى و سه مرتبه الحمد لله و سى و سه مرتبه سبحان الله بگو و سپس آن را به لا اله الا الله ختم كن . این كار براى تو بهتر است از آن چه در دنیا مى خواهى و آن چه در آن است . پس حضرت زهرا، پس از هر نماز به این تسبیح مداومت كرد و منسوب به او گردید.
تسبیح ، نشانه مومن 
در مكارم الاخلاق حكایت شده است كه تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام یكى از نشانه هاى پنج گانه مومن است ...
تسبیح به حالت حضور قلب طولانى 
شیخ قاسم على بن هلال جزائرى تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام را زیاده بر یك ساعت طول مى داد ؛ زیرا هر لفظى از اذكار تسبیح را كه بر زبان جارى مى كرد، به همراه آن اشك هایش سرازیر مى شد.
تسبیحات در قرآن 
امام صادق علیه السلام درباره آیه اذكروا الله ذكرا كثیرا مى فرماید:
من سبح تسبیح فاطمة علیهاالسلام ، فقد ذكر الله الذكر الكثیر.
كسى كه تسبیح فاطمه زهرا علیهاالسلام را بگوید، خدا را به ذكر كثیر یاد كرده است (و به فرمان خداى متعال در این آیه شریفه عمل كرده است ).

دورى شیطان با گفتن تسبیح فاطمه (س ) 
امام باقر علیه السلام مى فرماید:
هر كس كه تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام را به جاى آورد و پس از آن استغفار كند، مورد مغفرت قرار مى گیرد و آن تسبیح به زبان ، صد مرتبه است ، و در میزان (اعمال )، هزار خواهد بود و شیطان را دور كرده و خداى رحمان را خشنود مى نماید.

گفتن تسبیح قبل از خواب  
امام صادق علیه السلام مى فرماید:
یكى از جاهایى كه تسبیح حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام گفتن آن وارد است هنگامى كه به خوابگاه خود رفتى ، سى و چهار بار الله اكبر بگو، و سى و سه بار الحمد لله و سى و سه بار سبحان الله و آیة الكرسى و معوذتین را قل اعوذ برب الفلق و قل اعوذ برب الناس و ده آیه از اول سوره صافات و ده آیه از آخر آن را بخوان .

غافل شدن از تسبیح 
مردى خدمت امام صادق علیه السلام رفت . حضرت با او سخن گفت . آن مرد كلام حضرت را نشنید و از سنگینى گوشش به حضرت شكوه نمود. حضرت به او فرمود: چرا از تسبیح فاطمه علیهاالسلام غافلى !
آن مرد گفت : فدایت گردم تسبیح فاطمه چیست ؟
حضرت فرمود:
سى و چهار مرتبه الله اكبر و سى و سه مرتبه الحمدلله و سى و سه مرتبه سبحان الله مى گویى تا این كه به صد برسد و كامل گردد.
آن مرد گوید: پس از مدت كوتاهى كه به این تسبیحات مداومت كردم ، سنگینى گوشم برطرف شد.
توصیه امام زمان به تسبیحات  
حضرت آیة الله مرعشى نجفى اعلى الله مقامه مى گوید:
در راه زیارت عسكریین علیهماالسلام (امام هادى و عسكرى ) و در جاده اى كه به امامزاده سید محمد علیه السلام منتهى مى شود راه را گم كردم و در اثر شدت تشنگى و گرسنگى از زندگى مایوس شده ، به حالت بیهوشى روى زمین افتادم . ناگهان چشم بازكردم ، دیدم سرم در دامن شخص بزرگوارى است . آن شخص به من آب گوارایى داد كه مانندش را درعمر خود نچشیده بودم . بعد از آن ، سفره اش را باز كرد، و در میان آن دو یا سه عدد قرض نان بود كه از آن ها نیز خوردم . آن گاه به من فرمود: اى سید! قصد كجا را دارى ؟ گفتم : حرم مطهر سید محمد.
فرمود: این حرم سید محمد است .
نگاه كردم دیدم در زیر بقعه سید محمد قرار داریم ، در حالى كه من در قادسیه گم شده بودم و مسافت زیادى بین آن جا و حرم امامزاده سید محمد وجود دارد.
در مدتى كه با آن شخص بزرگوار بودم ، بهره هاى فراوانى نصیبم شد و مرا به انجام چندین عمل سفارش كرد؛ از جمله : تلاوت قرآن كریم ...و تسبیح فاطمه زهرا علیهاالسلام و...ولى به ذهنم خطور نكرد این آقا كیست ، مگر زمانى كه از نظرم غایب شد.
آثار تسبیحات  
رسول اكرم صلى الله علیه و آله فرمودند:
تعقیباتى هست كه هر كس آن ها را بعد از تمامى نمازهاى واجب بگوید، ناكام و ناامید نشود؛ (و آن عبارت است از:) سى وسه مرتبه سبحان الله و سى و سه مرتبه الحمدلله و سى و چهار مرتبه الله اكبر.
واجب شدن بهشت  
امام صادق علیه السلام مى فرماید:
هركس تسبیح فاطمه علیهاالسلام را در نماز واجب و قبل از این كه از حالت جلوس تشهد و سلام خارج شود به جا آورد، خدا بهشت را بر او واجب كند.

منبع : سایت شهید آوینی