مرتبط با : درس اخلاق , 

اظهارات آیت الله مصباح یزدی در مورد پهپاد

آیت الله محمد تقی مصباح یزدی رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره):

تماشای بعضی فیلم ها و صحنه های مستهجن، شهوت را برمی انگیزد و انسان را اسیر خود می کند باید چشم خود را در مقابل برخی نگاه های نزدیک به حرام نیز ببندید؛ اگر یوق بندگی شیطان را به گردن انداختید به سختی می توانید از سلطه او رها شوید.

همانطور که فکر کردن درباره کارهای خیر اراده انسان را در انجام آن تقویت می کند، تفکر در لذت گناه، انسان را به سوی آن می کشاند؛ این نکته در روایات نیز آمده است.

تفکر در عذاب اخروی و آثار سوء گناه، انسان را در مقابل انجام آن مقاوم می کند.

راه حل گریز از تفکرات شیطانی :

باید به محض اینکه فکر گناه، چگونگی انجام آن یا لذت آن به ذهن آمد با تفکر در مسئله دیگر یا سرگرم کردن خود به کارهایی مثل ورزش یا مطالعه آن فکر را از ذهن بیرون کنیم؛ تمرکز و توجه به افکار شیطانی موجب زنده شدن آنها می شود.

نماینده مجلس خبرگان رهبری، توجه محض به خدای متعال را از تمام عبادت ها بالاتر دانست و گفت: در طول شبانه روز سعی کنید حداقل دقایقی را صرف این کار کنید، حتی اگر هیچ ذکری هم نگویید این از هر کاری بهتر و تأثیر گذار تر است .

 

آیت الله مصباح یزدی با توصیه به بیداری و عبادت خدا در سحرگاه، افزود:

اولیای الهی شب ها در دل خود درخت محبت خدا را می کارند و در طول روز مراقبند تا این درخت آسیب نبیند؛ هرچند رسیدن به درجات آنها برای ما بسیار مشکل است ولی سعی کنیم گاهی اعمال و افکار خود را به آنها شبیه کنیم .

منبع : رجانیوز